Nový Zeland hlásí
Wednesday, January 26, 2005 (21:34:30)

Posted by Rancher

Ralph Allen wrote us:

" My second car was a 440 - I owned it in 1967-69 and again in 1970-71... Not many people in New Zealand like Skodas, but this was probably the best car I ever owned - very economical, robust, and good to drive. I hope to find another one some day, but there are very few, if any, left in New Zealand.
Napsal nám Ralph Allen z Nového Zélandu, že měl Spartaka v letech 1967 - 69 a znovu 1970 - 71. Píše, že není moc lidí na NZ co miluje škodovky, ale Spartak byl asi to nejlepší co kdy měl. Úsporný, robusní a lehce ovládatelný. Věří že ho znovu někdy koupí, i když na NZ jich asi zůstalo už málo.

To be continued by following correspondence from 27 of January:
"Here are two photographs of my Skoda.
"The monochrome one
"
" was taken when I owned it for the first time, in 1967, when I was driving it from my University in New Zealand's North Island to my home town, Dunedin, in South Island - a journey of more than 1000km. The car (then painted blue) averaged nearly 17 km/l of petrol, with three passengers and their luggage!
" The colour photograph
"
"was taken in 1982, when I visited the town of the person who bought the car from me. He painted it yellow and replaced the 440 motor and gearbox with Octavia ones. Unfortunately, I do not know what happened to the car after that, and I do not have record of its motor number.
"
" Skoda were available in New Zealand from at least as early as 1953 until about 1980, and have just become available again (under Volkswagen ownership). They were never very common, and most have now disappeared.
"There was a New Zealand made variant called the Trekka - it had a jeep-like body on Octavia mechanicals ( web site ).
Pokračování se dostavilo nečekaně brzy...27.1.
"Posílám dvě fotky mojí Škodovky.
"Ten černobílý jsem nafotil, když jsem ji vlastnil poprvé v roce 1967. Jel jsem tehdy z mojí university Na severním ostrově domů do Dunedinu, na Jižním ostrově - cesta na víc jak 1000km. Auto (později nastříkáno na modro) mělo průměrnou spotřebu 5,88 l/100 km (!)se třemi pasažéry a jejich zavazadly
" Barevná fotka je z roku 1982, kdy jsem navštívil město, ve kterém bydlel člověk, co auto ode mne koupil. Nastříkal ho na žluto a vyměnil původní motor a převodovku za oktávkový. Bohužel nevím, co se pak s autem stalo a nemám nikde napsané číslo jeho motoru
"
" Škoda se dovážela na NZ někdy od 1953 do roku 1980 a nyní je opět k dostání po spojení s Volkswagenem. Nebyly nikdy moc rozšířené a většina z nich do dnešní doby zmizela.
"Na NZ se vyráběla varianta - Trekka - s karoseria ala jeep na Octaviáckém podvozku. ( www.trekka.co.nz).

Content received from: SPARTAKY.CZ, Škoda 440, 445, 450 - Spartak, http://spartaky.cz