Vítejte naSPARTAKY.CZ, Škoda 440, 445, 450 - Spartak
_TOGGLE
_TOGGLE Hlavní nabídka


 SPARTAKY.CZ Open/close this menu
 SHÁNÍM-NABÍZÍM Open/close this menu

 STAHUJ Open/close this menu

 Sčítání Open/close this menu
_TOGGLE Uživatelé

Vítejte Anonymous

Přezdívka
Heslo

Zápis:
Poslední: Kurzy
Nový dnes: 0
Nový včera: 1
Celkem: 3287

Spartakovců on-line:
Spartakovců: 0
Návštěvníků: 42
Bots: 0
tým: 0
Členové on-line:

On-line není žádný člen!

_TOGGLE Vyberte si jazyk

_TOGGLE Kalendář akcí
31/12/2018
Silvestr
 

_TOGGLE SpartakyWiki: Vyhledávání
 

ČlánkyTechnikaTechnika › Nápisy mezi mřížkami masky chladiče … iluze nebo skutečnost? Jak to vlastně bylo
Technika

Nápisy mezi mřížkami masky chladiče … iluze nebo skutečnost? Jak to vlastně bylo

Napsal: Anonymní SPARTAKOVEC den: Neděle Duben 06, 2008 (11:51:11)   (968 přečtení)

 

Většina mýtů okolo spartaků se týká většinou prototypů a prvních kusů. Proslulé raketky, nosy, ozdobné štíty, ale taky nápisy mezi mřížky na masce... Anonymní Spartakovec (přísně trval na své anonymitě), říkejme mu pan "O", nebo možná "O440" pátral na vlastní pěst v dobových materiálech a rozhodl se jednou pro vždy vyluštit mýtus nápisů na masce.

Právě ony nápisy známé z obrázků, prospektů, kreseb a dobových fotografií zaujaly nejednoho spartakovce. Asi nejvíce běžným a všeobecně známým vyobrazením je nápis „440“ v návodech k obsluze. Na páté straně je vyobrazení odjištění západky proti samovolnému otevření kapoty a mezi mřížkami je zřetelně vidět nápis „440“.

Na téměř finálním prototypu ŠKODA 970 deuxe je mezi mřížkami nápis „1100“. Tento nápis je vyobrazen i v prvním vydání katalogu náhradních dílů 1955. Položka 21 – nápis obsahu motoru chromovaný.

Na starších prototypech se vyskytují nápisy „990“. Posledním známým nápisem je „Š445“,který zdobil prototypové čtyřistačtyřicetpětky.

Asi by mě nenapadlo zabývat se tím, kdyby se alespoň jeden z nápisů neobjevil jako reálný kus.

A právě nápis „1100“ se objevil!
Na ŠKODU 440 by se ale víc hodil nápis „440“ a vznikla otázka, je možnost, aby se objevil? Ukázalo se, že jde pouze fantazii kreslíře připravující obrázky do návodů k obsluze pro rok 1957. Obrázky do návodů jsou ale retušované fotografie a jak už se několikrát ukázalo, mohou klamat.

Původní snímek ŠKODY 970 použitý v návodech 1955 a 1956 nese nápis „1100“, při přípravě obrázků pro další vydání byl nápis přemalován na „440“. Při podrobném zkoumání je to naprosto zřejmé.
Důvod je neznámý, ale věrohodné doklady o existenci nápisu „440“ prostě nejsou. Dokonce se dá tvrdit, že nápis 440 v takové podobě nikdy neexistoval, protože písmena nejsou spojena do jedné lišty.

Posledním ze známých nápisů je „Š445“ ten je zcela prokazatelný z výkresů a dobových fotografií prototypu ŠKODY 445 viz nahoře.
Tím bych považoval záhadu nápisů za rozluštěnou.

 


Facebook

 
 

optimalizace PageRank.cz
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy