Cuba Ci
Úterý, 08. Červenec 2008 @ 08:22:02 CEST

Poslal tomik440

Před pár dny jsme se vrátili z Kuby, což je pro nadšence starých aut pravý ráj. Místním nic jiného nezbývá a tak udržují v pojízdném stavu, co se dá.

Je to tak největší automobilové muzeum pod širým nebem na světě.Velkým překvapením pro nás bylo, že tam v běžném provozu jezdí původní Oktávky, většinou sice v kubánském „tuningu“, ale přesto slouží téměř padesát let (viz. galerie).
Naše produkce je hojně zastoupena mezi motorkami. Hodně časté jsou klasické Jawy a Čezety z osmdesátých let, často se sajdkárou, ale viděli jsme i několik skútrů Čezeta a Kejvaček. Jezdí tam i naše Trambusy, Avie, Liazky.
Asi tak třetina vozového parku jsou „Ameriky“ z padesátých let. Hodně z nich je už značně unavených, po domáckých opravách, ale v tom množství se najde i dost pěkných. Druhá třetina jsou ruské Žigulíky, Volhy a hlavně Moskviče. Ani v Rusku jsme neviděli tolik klasických Moskvičů v provozu jako na Kubě. Zbytek jsou moderní auta (od 80. let po současnost), které většinou patří státu, autopůjčovnám pro turisty a zahraničním firmám. Kdo je majitelem auta (občan, stát, autopůjčovna atd.), se pozná snadno podle barvy espézetky. Běžný Kubánec nemá možnost koupit nové auto. Jednak na to nemá peníze a navíc k tomu potřebuje povolení, které dostanou jen zasloužilí sportovci, umělci a taky soudruzi.


Na Kubě jsme absolvovali za volantem asi tisíc kilometrů a byl to zážitek. Aut tolik nejezdí, zvlášť mezi městy je i na hlavních silnicích provoz téměř nulový. Ale ve městech se pletou dohromady koně, koňské povozy (ano, kůň je na Kubě stále běžným dopravním prostředkem), cyklisti, motorky, auta, smradlavé autobusy a náklaďáky, ze kterých by naše dopravní policisty ranila mrtvice :-).
Specialitou je díky nefunkční hromadné dopravě přeprava lidí na korbách náklaďáků.
Dopravní značení na Kubě téměř neexistuje, používá se jen stopka, sem tam hlavní silnice a někdy omezení rychlosti. Začátek a konec obce a směrové tabule jsme hledali marně, takže nebloudit se nedalo. Např. za 110 km, které jsme jeli po dálnici, nebyla ani jedna směrovka! Při cestování po Kubě jsme si připadali, jako když cestujeme časem.
Kdo si chce připomenout reálný socialismus, doporučujeme Smíšek

Content received from: SPARTAKY.CZ, Škoda 440, 445, 450 - Spartak, http://spartaky.cz