Vítejte naSPARTAKY.CZ, Škoda 440, 445, 450 - Spartak
_TOGGLE_TOGGLE
_TOGGLE Hlavní nabídka


 SPARTAKY.CZ Open/close this menu
 SHÁNÍM-NABÍZÍM Open/close this menu

 STAHUJ Open/close this menu

 Sčítání Open/close this menu
_TOGGLE SpartakyWiki: Vyhledávání
 

_TOGGLE Uživatelé

Vítejte Anonymous

Přezdívka
Heslo

Zápis:
Poslední: xxxDušan
Nový dnes: 0
Nový včera: 0
Celkem: 3258

Spartakovců on-line:
Spartakovců: 0
Návštěvníků: 21
Bots: 1
tým: 0
Členové on-line:

On-line není žádný člen!

_TOGGLE Vyberte si jazyk

_TOGGLE Kalendář akcí
10/08/2018
SPARTAKYÁDA 2018
 
24/08/2018
Kaplice
 
31/12/2018
Silvestr
 

Magazín SPARTAKOVCI › 57 000 km po Americe ve Spartaku II.
Ohlasy na Š440 ze světa

Druhá část překladu článku z Tschechoslowakische Motor-Revue 1960 (časopis ČS exportní společnosti MOTOKOV) o cestě Spartaka s holandskou posádkou se stanovým přívěsem po USA v roce 1959. Najeli 57.000 km(!)

Za pomocí překladového programu a němčiny kolegy Trinoma a mé si můžete tento zajímavý příběh dočíst.Od prvního července do konce zimního semestru jsme plánovali dlouhou cestu pouštní oblastí Texasu a Mexika, a chtěli jsme ještě níže na jih až do stříbrného města Taxco.
Opravdová zkouška, co Škodovka vydrží. Odtamtud vedla naše cesta na západ pralesy na jižní pobřeží moře. Pak na sever přes horké pouště zpět do USA. A na závěr byly v programu ještě následující překrásné národní parky Amerického západu. Grand Canyon řeky Colorado, Sequoia Národní Park, Yosemite, Volcanic Crater Lake a Mount Rainier. Přejeli jsme hranice do západní Kanady a pokračovali národními parky Banff a Jasper až do sněžných rovin Columbie s moutným ledovcem Athabasca. Na zpáteční cestě jsme samozřejmě neopominuli Yellowstone National Park, rovněž jsme trochu zpomalili v Mesa Verde na jihu státu Utah, kde jsme viděli Skalní vlnu Pueblo-Indianer ze třináctého století, které se dnes nalézá v naprosto uchovaném stavu. Také návštěvu Rocky Mountain National Parks nedaleko od Denver a Wind Cave National parku jsme si nemohli odepřít. Je to rezervace, které není proslavené jen díky svým jeskyním, z nichž s hvizdotem uniká vítr, když venku panuje nízký barometrický stav, ale také díky buvolím stádům, které jsou zde větší než kdekoliv jinde. Tak jsme přijeli do Badlands, jehož jedinečnost a hloubka na nás udělala dojem, a další množství památek jsem vůbec nezmínil.

Stihneme to! Třicet tisíc kilometrů za necelé tři měsíce, v takovém horku, že teploměr ukazuje ve stínu téměř 48°C, pokud totiž někde stín byl. Někdy jedeme po dálnicích, pak opět po nevalných vysokorychlostních cestách. Všeho jsme si všímali a s kamerou nebo barevným fotoaparátem v ruce se snažili zachytit každou jedinečnou květinku, ještěrku nebo hada na cestě a další zajímavosti, které příroda nabízí. A je jedno zda velké nebo malé.
Přece jsme to stihli, tu a tam jsme museli něco vyspravit. Nejsem zrovna žádný zručný opravář. Proto se obracím vždy i s malými poruchami na odborníky. Ale kde v Mexico City seženu nějakého odborníka na Škodovky? Určitě by znali někoho na česko-slovenské ambasádě. Předpokládám. Šli by se jich tam zeptat. Ne, my zde máme na ambasádě někoho, kdo naše Škodovky, kterých máme opravdu značné množství v provozu, udržuje v pořádku. Ochotně nám pomohli, přece tam něco bylo, co potřebovalo skutečného odborníka, jeli jsme s vozy do Škodováckého servisu. Během toho, co byla naše škodovka opravovaná, jsme odjeli s pánem z ambasády v jeho škodovce k nejstarším Tolteckým pyramidám ze sedmého století a k jiným pozoruhodnostem, které bychom sami stěží našli. Mluvil výborně španělsky, řečí, kterou ovládala moje dcera. Se mnou mluvil německy, protože neumím ani španělsky ani česky. Když jsme po tomto nezapomenutelném dnu přijeli k mechanikům, naše auto bylo v pořádku. Za opravu ani nechtěli zaplatit. Skutečně tu platí – služba zákazníkům. Viděli jsme tolik hezkého! Když jsme jeli na jih, nebylo jaro ještě u konce, a mnoho kaktusů bylo v plném květu. Překrásný okamžik. Impozantně působil Saguaros, druh kaktusu, který roste do výšky 20 metrů. Ještě silnější dojem jsme měli samozřejmě z obří borovice, tohoto přes 100 m vysokého stromu, jehož kmeny jsou tak tlusté, že v Josemite National Park vede dálnice tunelem, který byl vysekán do žijícího stromu.
Jednou o půlnoci má žena převíjela film z velkého balení na malé cívky. Dcera už odešla spát. Najednou uslyšela má žena hluboké vydechnutí a vdechnutí a ptala se mně, zda to byla naše dcera. Nechal jsem ji při tom. A dcera se v polospánku ptala, jestli to je matka, která ve spánku tak těžce dýchá. Já je nechal obě přitom, a věděl jsem dobře, kdo to byl. Medvěd, který stál u stanu. Bylo to skutečné štěstí, že jsme dali na radu, a ve stanu neměli žádné potraviny, především špek nebo šunku. Byly ukryty ve voze, a stan byl mimo nebezpečí. Když se rozednívalo, našli jsme na oknech škodovky mokré otisky velké medvědí huby. Špek medvěd nenašel.
Když jsme vyhledali přírodního historika této oblasti, podobal se dítěti v předvečer narozenin: „Já bych chtěl tak strašně vidět toho medvěda..." Přál jsem si taky vidět medvěda grizzly. „Vaše přání je mi rozkazem.“, řekl hlavní průvodce Yellowstone parku: „Chtěl bych vám splnit vaše přání.“ Musíme dávat velký pozor, protože tato nebezpečná zvířata nepřichází do blízkosti návštěvníků podle našich zkušenosti. Taky učíme turisty tyto velikány nechávat na pokoji, tak že obvyklý smrtelník se k nim zřídkakdy dostane. Je nemyslitelné, abyste tyto velikány lákali na území kempu na pamlsek. Proto posíláme své lidi jinam, na místa která často cizinci najdou. Tím ale grizzlyové o dobroty nepřišli, odpadky z největších hotelů v této rezervaci jsou ukládány na jednou venkovní místo, které leží uprostřed rezervace. Cizincům je tam vstup přísně zakázán, a na všechny automobily s výjimkou naší vlastní služby se může bez varování střílet.
Nastupte si nyní s vaší rodinou do mého vozu, předvedu vám něco, budete si myslet, že se vám zdá sen. Svůj slib splnil. Pane bože, to byla síla, čtyři tunové grizzly pohromadě. Jakmile nás uviděli, uprchli na všecny čtyři světové strany. Uprchli tak, že by je nemohl dohonit žádný kůň. Ale brzy se vrátili, ti zvědaví tvorové. Příležitostně vykulovalo mládě a za ním matka. Jeden sotva rozpoznatelný pokyn matky, a mládě se otočilo a následovalo ji do míst, odkud se jen příležitostně dostanou k odepřeným dobrotám ….Sledoval statečně svou matku. V každém případě poslušněji než mí žáci doma v Holandsku. Jaký tu má výsledek výchova s pádnější rukou při učení Jaká je to síla, která až do výšky 40 metrů žene tyto gejzíry! S tím vědomím, že voda prýští ze zemského jádra sem přicházejí lidé, že voda naší planety má stejnou podstatu obrovského oceánu, který by zemský povrch pokryl 5 km tlustou vrstvou, kdyby to byla hladká koule.
A co muselo působit, jaká síla, aby vymodelovala kaňon Bryce do dnešním tvaru. Představte si město z karamelu. Ulice, náměstí, domy, mosty, a pak to necháme trochu rozpustit a na slunci vyblednout, tak že vlastní část bude žlutohnědá, růžová nebo bílá. To je kaňon Bryce, sněhem a dešti erodovaný a větrem formovaný do soch, vítězných oblouků přetvořených slín a to všechno bez zásahu lidské ruky.

Asi bychom byli o všechno to přišli, kdyby neměla moje žena ten šťastný nápad, vzít naši škodovku s sebou. Přesto nám mnoho lidí pomohlo, tamten Čechoslovák v Mexiku, Indián na Floridě a černoch ve Virginie a prostě kdokoliv, Američané poházejí odevšud, z každého kousku Země. Neboť venku pod svobodnou oblohou je každý to, co je a to je správné. Ve velkým městech je to občas jiné, neboť tam nemůže být každý tím, čím je. Mrakodrapy na Manhattanu, centru New Yorku, jsou úchvatné, a jejich působení na lidi obrovské. Utiskují a děsí mě více než bahno v kráteru zaniklého vulkánu Mount Lassen nebo poměděné mumie v Bílém městě v New Mexicu. Utlačují a děsí mě, musím se strachovat, že nakonec z hlasité techniky nezbude ani jediný kousek přírody, ve které se procházíme a přitom to je, to co jsme my.

A pro ty, kteří si chtějí číst v originále tady máme skeny...


Poslal Rancher Sobota, 26. Duben 2008 @ 10:54:02 CEST
[ Administrace ]

"57 000 km po Americe ve Spartaku II." | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.


Facebook

_TOGGLE Příbuzné odkazy
 Více o Ohlasy na Š440 ze světa

Nejčtenější článek o Ohlasy na Š440 ze světa:
Spartak v USA

_TOGGLE Bodování článku
Průměrné skore: 5
Hlasů: 1


Najděte si chvilku na obodování článku:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Normální
Špatný


_TOGGLE Možnosti

 
 

optimalizace PageRank.cz
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy